«Як я ставав Заслуженим тренером!» Іспанська партія Боднар М.М. – Заслужений тренер України.

Шаховий сайт ЗТУ Миколи Боднара м.Вінниця

          2001 рік. Несподівано для всіх, приємно почала вражати своїми раптово високими результатами 10-ти річна Гриша Тетяна, вихованка провідного тренера Яворського Анатолія Петровича. В травні на чемпіонаті України серед дітей до 10 років в Миколаєві Танюша ледь не увірвалась в трійку призерів. Повернувшись до Вінниці після чемпіонату України  дівчинка почала дуже прогресувати. Головне, що батьки не були байдужими до інтересів дочки і всілякими засобами зацікавлювали та підтримували в дитині зацікавленість шахами. Згодом, за традицією, велика група вінницьких шахістів, серед яких була, крім провідних шахістів та тренерів, і маленька Таня з мамою, поїхала влітку до мальовничого містечка Вишнівець, що в Тернопільській області на всеукраїнський шаховий турнір, присвячений пам’яті 1-го засновника Запорізької Січі Дмитра Байди – Вишневецького. Загальний опен-турнір, в якому брали участь шахісти від самого юного віку до досвідчених старших шахістів, та від рівня другого розряду до майстра спорту. Для Тетянки це був один з найкращих турнірів за останній час. Вона у своєму юному віці почала грати нарівні з дорослими шахістами, обіграла декількох кандидатів і ледь не виконала норматив кандидата в майстри спорту. Вбачаючи перспективи дочки, батьки вирішили за свій рахунок, так як Тетянка не потрапила в призери чемпіонату України, все-таки відправити її з тренером на чемпіонат світу в Іспанію! У зв’язку з тим, що часу для оформлення закордонного паспорту в її тренера Анатолія Петровича було  обмаль, за загальною згодою всіх зацікавлених сторін, а головне,  Яворського, оформляти документи на поїздку почав я, так як в мене закордонний паспорт був на руках. Керівництво школи, звичайно, не заперечувало проти поїздки, а батьки не ставили великих завдань, розуміючи що це все-таки чемпіонат світу і щось серйозне вибороти було б надзвичайно складно. Хоча багато батьків вважають, що їхня дитина сама розумна і повинна бути всюди першою, не враховуючи багато факторів і, якщо результат не такий, як їм хочеться, звинувачують і тренера, і сварять дитину, хоча в її досягненнях самі відіграють далеко не останню роль. Федерація шахів України винайняла автобус і делегація шахістів, тренерів, батьків та представників у складі 40 осіб виїхала зі Львова через усю Європу в далеке іспанське місто Оропеза-Де-Мар. Проїхавши Угорщину, Австрію, Монако, Францію автобус зупинився для перепочинку та ночівлі в італійській Венеції.

Місто над морем… Незабутнє враження! У нас було ще декілька годин  для вечірньої прогулянки легендарним старовинним  містом. Перекусивши знаменитою італійською піцою, делегація трішки заблудилась у пошуках місця зустрічі зі своїм автобусом. Допомогли нам знайти дорогу двоє поліцейських, котрі радісно виявили до нас свою прихильність, дізнавшись, що ми земляки знаменитого футболіста Андрія Шевченка, який в той час блискуче грав на футбольних полях Італії, захищаючи кольори  «Мілана».

Три доби ми їхали до місця призначення. Врешті, прибули. Прекрасні умови проживання та харчування (шведський стіл, страви на усі смаки, їж – скільки подужаєш), велика та простора зала для гри – все сприяло шаховій дитячій творчості. Турнір почався і виявилось, що ми тут не такі вже й сильні. Ілюзії розвіялись. А перші партії показали, що Таня не настільки добре підготовлена, як здавалося вдома. Перемоги чергувалися з поразками. Кожне набране очко набувалося з великим трудом. Тільки перед останнім туром вдалося вийти на +2, 6 очок з 10 можливих і була надія, що перемога в останньому турі дозволить заскочити в 10-ку. Але ні, сподівання не справдились, навіть білий колір не допоміг вінничанці перемогти. Дебют був виграний, але декілька позиційних помилок, а потім ще й прорахунок в 2 ходи і в результаті – поразка та аж 25 місце, правда, з 70 учасників.

Багато наших тренерів та батьків, щоб заощадити кошти, жили біля моря в бунгало, серед них був найкращий нині тренер України (не буду називати його прізвища). Так от, повернувшись одного вечора додому він не знайшов дома свій ноут-бук та паспорт. Напевно, крадіжку вчинили тунісці, чия держава, знаходиться за декілька кілометрів морем. Країна досить бідна, тому її спритні громадяни здійснюють рейди вплав за здобиччю у багату Іспанію. На щастя, через декілька днів на березі моря знайшовся паспорт, а комп’ютер, звісно, цінна річ, яку на пісок не викидають. Розгнівавшись за  скоєне, кращий тренер з одним із батьків нині  топового українського гроса запропонував мені сходити з ними на операцію, яку він назвав  «Відплата». «Що треба робити?»- запитав я.  «Бери дві великі сумки і пішли,» – відповіли мені. Пройшовши метрів зо 300, ми зайшли до величезного безхозного апельсинового саду. «Рвемо помаранчі, як компенсацію за комп’ютер. Хоч апельсини додому привезу,»- сказав натхненник операції.  Я подумав, що непогано було б пригостити і свою рідню  вітамінчиками, та й почав зривати найспіліші цитрусові.

 Приїхавши через три доби до Львова, ми сіли в поїзд у напрямку домівки. В Жмеринці, за годину до прибуття у Вінницю, під вікнами почулось: «Пиво, вода, пельмені, вареники!». Тані захотілося вареників. Бажання дівчини – закон. І ось, Тетянка з неймовірною швидкістю почала ковтати вареник за вареником! З’ївши останнього вареника з двох порцій, вона сказала, що давно вже не їла так смачно! Нарешті, ми вдома. Батьки раді поверненню дочки, а також повній 30-ти кілограмовій сумці апельсинів. Другу сумку взяв собі. Після цього турніру Таня почала над шахами працювати ще більше, вже під моїм керівництвом завоювала дві срібні медалі та одну бронзову на чемпіонатах України серед дівчат до 12 та 14 років. Пізніше дівчина закінчила університет в Києві і я впевнений, що шахи допомогли їй в вихованні багатьох корисних цінних якостей.

А ось найкраща партія з іспанського чемпіонату.

Вінкелманн – Гриша 1.e4-c6 2.c4-d5 3.cd-cd 4.ed-Kf6 5.Kc3-Kd56.d4-Kc67.Kf3-Cg4 8.Ce3?

(неточність, білими потрібно в дебюті грати активно! Сильніше Фb3, Cc4 або Cb5) e6 9.Cd3? (знову не туди, від зв’язки потрібно захищатись Ce2!) Cb4!

(сильний хід, чорні перехоплюють ініціативу) 10.Фc2-Фa5 11.Tc1-Фa2 (чому чорні вже два ходи не б’ють на Cf3, руйнуючи пішакову структуру білим?) 12.0-0 Cc3 13.bcc2 14.Tc2-0-0 (знову Cf3!) 15.Kd2-Tac8 16.Kc4-Tfd8

(позиція визначилась, в чорних зайвий пішак при відсутності компенсації в білих. Отже, далі – справа техніки.) 17.Tb1b6 18.Cg5-Td7 19.Ch4-Kde7 20.Td2-Cf5 (правильно! Одне з правил говорить: маєш зайвий матеріал – міняйся.)  21.Tc1-Cd3 22.Td3-Kf5! 23.Cg5-b5! 24.Kd2-

Kcd4! (і на кінець не складний розрахунок і тактичний удар) 25.Ke4-Ke2 26.Kpf1-Td3 0-1  Далі буде…

Переглядів: 165 | Today: 0 | Total: 169656
Вподобати та поширити
Follow by Email
Facebook

Залишити відповідь