Підкорення шахових вершин в якості ЗТУ. Частина 12. Микола Боднар

2012 рік був надзвичайно вдалим для молодих вінницьких шахістів на всеукраїнських чемпіонатах. У чемпіонаті України серед дітей до 10 років, який традиційно відбувся у Миколаєві, Віктор Матвіїшен і Надія Шпанко упевнено вибороли золоті медалі, здійснивши дубль. Підтримали своїх менших товаришів старші і досвідченіші Владислав Лукіянчук та Ірина Іщенко, які у фіналі чемпіонату України серед дітей до 12 років у Феодосії (Крим) вибороли срібні нагороди. Отже, готуємось їхати до чеської столиці Праги на чемпіонат Європи, який триватиме з 17 по 25 серпня 2012 року. Вітя і Надя, як чемпіони, вибрали Європу. Тряпішко і Потапова ( чемпіони серед дітей до 12 років) вирішили поборотися на чемпіонаті світу, залишивши Європу вінничанам Владі та Ірі. І от велика вінницька делегація з 9 осіб (4 спортсмени, 2 тренери і 3 батьків) туристичним автобусом вирушила до Праги. Дорога не близька, тому підтримували сили підкріплюючись домашніми варениками, пиріжками, і, звичайно, вінницьким салом.Прага – столиця Чехії, місто пива, м’яса і втомлених ніг. Вона вже давно увійшла до списку найкрасивіших столиць і стала одним з найбільш відвідуваних міст світу. Побувавши у Празі одного разу, багатьом хочеться приїхати туди знову. На нас Прага теж справила незабутнє враження, і ми до сих пір з теплотою згадуємо свою подорож до цього прекрасного старовинного міста..Приїхали, поселились… Мешкаємо у тому ж готелі, де відбувається чемпіонат. Усе чудово, жодних проблем, тільки твори за дошкою і показуй на що ти здатний.Чотирма перемогами поспіль Віктор Матвіїшен вдало почав чемпіонат, що вселяло надію на вдалий виступ. Але у п’ятому турі відбулась нищівна поразка від поляка, та ще й білими. Не розібрався вінничанин у дебюті з правильною відповіддю на рідкісний хід (1.e4-c5 2.Kf3-Kc6 3.d4-cd 4.Kd4-d5?!) суперника в сіцілійському захисті. Так і не зміг оговтатися до кінця партії. Все перевернулось з ніг на голову, ділили перше місце, а тут уже скотились на шосте. Але в мене тривожного стану не було, адже Вітя майже у кожній партії по дебюту перегравав своїх суперників, та й в інших стадіях партії почував себе впевнено і, незважаючи на 10-и річний вік, показував доволі зрілу гру. Добре підготувавши дебют в шостому і сьомому турах, були отримані впевнені перемоги. Ми уже в трійці. На першому місці впевнено йшов Андрій Єсипенко (зараз міжнародний гросмейстер, рейтинг 2600+). І от настає момент істини: вирішальна партія з росіянином у 8 турі. Суперник надзвичайно сильний. При виграші очолили б лідерську гонку, при поразці – знову вилетіли б з трійки. Вітя грає білими. Що робити? Яким пішаком робити перший хід? Як вибудовувати стратегію? Питань багато, а часу мало. Зменшило коло дебютної підготовки те, що у росіянина чітко поставлений дебютний репертуар, він не намагається здивувати суперника, на 1.е4 грає варіант Паульсена в Сіцілійському захисті. Ми підготували ще вдома певну схему і не було сенсу вигадувати щось нове, адже простір і активність фігур після дебюту була гарантована, а що ще треба при грі на перемогу. І от партія почалась, а ми вболіваємо і переживаємо, слідкуючи за прямою трансляцією. Дебют і варіант вгадано, перевага є, як і заплановано. Тож тепер усе залежить від самого спортсмена. Спочатку Віктор міг декілька разів нанести не підйомні для людини, а тим паче для 10-и річного юнака, тактичні удари. Це було б великою перевагою, якби потім росіянин не виграв пішака… В результаті напруженої і запеклої боротьби партія закінчилась внічию. Ну що ж, з одного боку прикро, а з іншого – суперник був сильний. Ми пережили тривожні хвилини, коли грали без пішака, так що результат є закономірним. А попереду – останній тур, треба вигравати. І ось вона – така бажана перемога! Хоч у росіянина А.Єсипенка – «золото», але наш Віктор Матвіїшен таки впевнено виборов срібну нагороду! Ще один вінничанин отримав медаль на юнацьких міжнародних чемпіонатах! І ще одна медаль у скарбничці українських шахістів, здобута вінничанином.Як я вже наголошував, Вінницю представляли 4 вихованці ДЮСШ №6 міського спорткомітету, усі – діючі чемпіони і призери чемпіонатів України.Непогані шанси на медаль серед дівчат до 10 років мала Надя Шпанко, минулорічна бронзова призерка чемпіонату Європи. Для цього їй потрібно було не програти в останньому турі росіянці. Тоді, в разі перемоги, вінничанка стала б чемпіонкою. Але вона, на жаль, програла – у підсумку 6-е місце.У категорії до 12 років наші результати є трохи гіршими. Кандидат у майстри спорту Владик Лукіянчук зайняв 11-е місце, а Ірина Іщенко – 23-е.Україну на цих змаганнях представляло 35 молодих шахістів, які вибороли 4 медалі. Окрім вінничанина, «золото» здобула Марія Танцюра (АР Крим – Харків) , «бронзу» – Анастасія Рахмангулова (Миколаїв) і Кірілл Шевченко (Київ – Краматорськ).Продовження буде…

Перегляди:716 Сьогодні: 1 Всього: 608683